Tüm yaşamınızı gülerek geçirmek mümkün.

Son zamanlarda hepimizde aşırı bir ciddiyet var.
Herkes hemen her şeye sinirlenip, geriliyor.
Görüşmeye 5 dakika geç kalmak, trafikte beklemek, birinin ters bakması, faturayı ödeyememek, bunun gibi bir çok şey yüzünden olumlu bakış açımızı kaybedip gülmeyi unutuyoruz.
Aslında gerginliğin temelinde, hayatın herhangi bir şekilde beklediğimizden farklı oluşunu, kabullenmek istemiyor oluşumuz yatar.
Açıkçası, biz her şeyin belli bir biçimde olmasını istiyoruz, ama öyle olmuyor.
Bu konuda en güzel sözü Benjamin Franklin söylemiştir: “Bizim sınırlı bakış açımız, ümitlerimiz ve korkularımız hayatımızın ölçüsü olmuştur, içinde bulunduğumuz koşullar düşüncelerimize uymadığı zaman bunlar bizim zorluklarımız olur.”
Aşırı ciddiyetten kurtulabilmenin ilk adımı, böyle bir sorununuz olduğunu itiraf etmektir. Değişip daha ılımlı olmayı istemeniz gerekir.
Gerginliğin etrafınızda olan olaylara nasıl tepki gösterdiğinizle ilgili olduğunu ve sıkıntılarınızı büyük ölçüde sizin oluşturduğunuzu görmek zorundasınız.
İkinci adım, beklentilerinizle hayal kırıklığı düzeyiniz arasındaki bağı anlamaktır.
Bir şeyin belli bir biçimde olmasını istiyorsunuz ve bu gerçekleşmeyince üzülüp acı çekiyorsunuz oysa beklentilerinizi bir yana bırakıp hayatı olduğu gibi kabul edersiniz özgür olursunuz.
Bir şey sımsıkı sarılmak ciddi ve gergin olmak demektir. Ucunu bırakmaksa yüzünüzün gülmesini sağlar.  Bu konuda iyi bir alıştırma, bir gününüze hiçbir beklentiye yer vermeden başlamak olur.
Kimsenin size dostça yaklaşacağını ummayın. Öyle davranmadıkları zaman şaşırıp, üzülmezsiniz. Eğer dostluk görürseniz de, sevinirsiniz. Gününüzün sorunsuz geçeceğini beklemeyin.
Bunun yerine sorunlar çıktıkça “işte aşmam gereken bir engel daha” diyerek kabullenin.
Güne bu zihniyetle başlarsınız, hayatın ne kadar ılımlı geçeceğini göreceksiniz. Hayata karşı mücadele etmektense, geçen zamandan büyük bir zevk alıyor olacaksınız. Çok geçmeden biraz alıştıktan sonra, tüm yaşamınızı gülerek geçirmeye başlayacak, yüzünüz güldükçe hayat çok daha eğlenceli olacak.
Yüzünüz hep gülsün 🙂
Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir